AI oceniło najbardziej toksyczne społeczności graczy

Niestety nie w samych grach, tylko na redditowych grupach. Ale wyniki i tak wydają się być dość zaskakujące.

„Sztuczna inteligencja” (albo bardziej dokładnie uczenie maszynowe) może dokonywać bardzo ciekawych zestawień statystycznych. Jako że bazują one na ładowaniu danych do algorytmu i przetwarzania informacji na ich podstawie, można z jej pomocą uzyskać całkiem ciekawe rezultaty, których badanie tradycyjnymi metodami zajęłoby lata. Na przykład, możemy „nauczyć” AI rozpoznawać toksyczność i sprawdzić, która gra ma najtrudniejszy fandom. I tak, zdaję sobie sprawę, że pojęcie „toksycznych graczy” to wymyślona fraza, do tego przypisywana złej grupie osób. Ale co nam szkodzi porozmawiać o wynikach, które widzicie na grafice poniżej.

clutch toxicityyy

Badanie zostało przeprowadzone przez serwis Clutch na Redditowych grupach określonych gier, przy wykorzystaniu algorytmu IBM Toxic Comment Classifier. Przyznam szczerze, że lekko zaskoczyło mnie pierwsze miejsce Payday: The Heist. A raczej to, jak daleko odstaje od pozostałych. Dalej jest Modern Warfare (i nie dziwi mnie druga pozycja tegoż tytułu) i pierwszą trójkę zamyka… Rust. Ok, Rusta się tutaj nie spodziewałem, chociaż ilość trolli, którzy grają tylko po to, żeby wkurzać i przeszkadzać innym może nieco wyjaśniać tą pozycję. Ale nie należy też brać tych wyników za pewnik. Sami przeprowadzający badanie zresztą stwierdzili, że

…badanie to nie jest bardzo relatywne, gdyż język używany przez graczy często odbierany jest przez algorytm, jako toksyczny, mimo że taki w zamyśle i kontekście nie jest. Stanowi jednak bardzo ciekawe źródło danych i może przysłużyć się unikaniu krzywdy.

Ok, z ta „krzywdą” chyba ktoś lekko popłynął. Jeżeli kogoś krzywdzi dzieciak na czacie, wrzeszczący co nie nawyprawia z moją matką, no to zalecam odłączenie od sieci. Na zawsze. Zresztą, największą szkodę wyrządzają im rodzice i oni sami sobie. Nie ma co tego zgłębiać. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że ten artykuł zostanie niepoprawnie wykorzystany przez różnorakie śmieciowe outlety do opluwania graczy… znowu.

 Źródło: Clutch