EA: „To nie są lootboxy, to mechanika niespodzianek”

Wiceprezes EA Kerry Hopkins podczas debaty w brytyjskim parlamencie, porównała lootboxy do Kinder Niespodzianki i uważa je za etyczne. Serio

Lootboxy nie mają się ostatnio zbyt dobrze. Coraz więcej krajów/stanów poważnie debatuje nad szkodliwością mikrotransakcji i ich hazardowym charakterze a część z nich już prawnie ich zakazała (chociażby Belgia). Tym razem przed brytyjskim Komitetem Parlamentarnym ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu, lootboxów broniła Kerry Hopkins z EA, zaliczając potworną gafę. W debacie brał udział też Canon Pence z Epic Games, jednak to wypowiedź przedstawicielki EA zwaliła z nóg cały Internet.

Po pierwsze, nie nazywamy ich lootboksami, odnosimy się do nich jako do „mechaniki niespodzianek”… Jeśli pójdziecie do sklepu, w którym sprzedaje się zabawki, i poszukamy zabawek-niespodzianek, odkryjecie, że ludzie lubią takie rzeczy. Lubią niespodzianki. To coś, co było częścią zabawek od lat, czy to w przypadku jajek niespodzianek, czy Hatchimals, czy LOL Surprise. Sądzimy, że to, w jaki sposób wprowadziliśmy tego rodzaju mechaniki – przede wszystkim w FIFA Ultimate Team – jest całkiem etyczne i całkiem przyjemne, a ludzie dobrze się przy tym bawią.
Źródło tłumaczenia: https://www.gry-online.pl/

Oczywiście przedstawiciele korporacji gamingowych nie zgadzali się z badaniami, udowadniającymi, że mikrotransakcje działają na psychikę dokładnie tak samo jak hazard i tłumaczyli lootboxy chęcią uszczęśliwiania graczy (nie no, super, tyle frajdy…).

Nie dziwi fakt, że korporacje bronią lootboxów i próbują zmienić retorykę na bardziej przyjazną – aż chce się przytulić te „mechaniki-niespodzianki”. Dziwi bardziej fakt, że tylko te dwie firmy dyskutowały otwarcie z komisją rządu brytyjskiego na ten temat. W interesie wielu innych wydawców, chociażby Ubisoft czy Activision Blizzard, byłoby przecież oficjalne zaakceptowanie mikrotransakcji przez rząd. Przypomnę tylko, jak w 2017 prezentowały się procentowe zarobki z mikrotransakcji u wspomnianych wydawców:

Mogę sobie tylko wyobrazić, jak przedstawicielka EA zagaduje do Ubi i Acti „Don’t worry guys, we’ve got this. Trust me”…

Źródło: https://www.pcgamesn.com/ea-loot-boxes