ESRB i PEGI dodają oznaczenia odnośnie mikropłatności

Nikogo nieobchodzące oznaczenia zostaną nieznacznie rozbudowane. Krok w dobrym kierunku, ale chyba nadal troszkę za mało

ESRB oraz PEGI kojarzy każdy z nas, ale nie każdy wie dokładnie o co chodzi. W ogromnym skrócie – są to agencje weryfikujące zawartość gier i nadające im odpowiednie grupy wiekowe odbiorców. Z czego PEGI jest agencją europejską a ESRB amerykańską. Powstały one w odpowiedzi na zarzuty wobec branży gamingowej, jakoby twórcy kierowali brutalne gry do dzieci. Wiadomo, że wszystko wokół jest winne złego zachowania bombelka, tylko nie rodzice, stąd pomysł oceniania gier pod kątem zawartości. Teraz rodzice mogą winić tylko samych siebie, ale w rzeczywistości niewiele się zmieniło.

IGP-IRI2-1024x750

Obie organizacje są ciałami pół oficjalnymi – niby weryfikują treści zgodnie z zaleceniami panującymi na określonych rynkach, ale nie ma żadnych sankcji za ich łamanie, ani nie są też prawnie zobowiązujące. Oznacza to, że nie musimy pokazywać dowodu, kupując np. DOOM Eternal ze znaczkiem 18+, ani sprzedawca nie dostanie za taki czyn żadnych kar. Nie mniej – obie agencje mają też sporo za uszami, gdyż np. pomijały do tej pory elementy hazardowe w grach. Mocno zarzucano przy premierze NBA 2K20 nadanie znaczka „For everyone”, pomijając kompletnie płatny hazard w grze. Tak, regularny hazard w stylu jednorękiego bandyty czy ruletki, a nie lootboxy.

new_pegi_rating_loot_boxes

ESRB oraz PEGI postanowiły coś z tym zrobić, ale nie za dużo. Na pudełkach z grami pojawią się nowe oznaczenia. PEGI wprowadza nową ikonkę (którą widzicie powyżej) oraz ostrzeżenie o zawieraniu losowej, dodatkowo płatnej zawartości, a ESRB… no cóż, dało napis. Bardzo zachowawczy, dodatkowo jeszcze z nawiasem. W obrazku wyróżniającym daliśmy propozycję bardziej bezpośredniego określenia, od jednego z użytkowników Twittera. Pomijając ten fakt – jest to mimo wszystko zmiana na lepsze. Przydałaby się jeszcze generalna zasada, że gry z mikropłatnościami z automatu są wrzucane do kategorii np. Teen albo 16+.

Ogłoszenie PEGI a tu ESRB