Gdyby Cyberpunk 2077 ukazało się na pierwszym PlayStation w 1997 roku, wyglądałoby właśnie tak

Cyberpunk 1997 to stworzony w całości przez jedną osobę i w pełni funkcjonalny demake nadchodzącego Cyberpunka 2077. Zobaczcie „zwiastun”

Zawsze podziwiałem, w jaki sposób kreatywne osoby potrafią wykorzystać ograniczone środki różnych edytorów i narzędzi, do tworzenia niesamowitych dzieł. Tak jest też w przypadku projektu Cyberpunk 1997. W założeniu twórcy, ma on przedstawić nadchodzącą grę CD Projekt RED, jakby ta ukazała się na pierwszym PlauStation. Efekt jest bardziej niż dobry i sami możecie to sprawdzić na poniższym wideo:

 

A teraz najlepsze – Cyberpunk 1997 nie jest prostą animacją, a w pełni funkcjonującą grą. Jej autor, YouTuber Bearly Regal, stworzył to dzieło w całości w grze-narzędziu Dreams na konsoli PlayStation 4. Dreams to tytuł umożliwiający budowanie własnych światów w jego wnętrzu, a potem ich odgrywanie. Za ten produkt odpowiadają twórcy m.in. Little Big Planet. Tak Dreams reklamowane jest na stronie sklepu PlayStation:

Dreams to niezwykłe, nieustannie rozwijające się uniwersum gier stworzone przez wielokrotnie nagradzane studio Media Molecule, odpowiedzialne za przeboje LittleBigPlanet i Tearaway. W ich najnowszej grze masz możliwość grania w gry stworzone przez społeczność z całego świata… i nauczyć się tworzyć własne.

Bearly Regal chce jeszcze poprawić swoje dzieło. Stwierdził on bowiem, że obecny stan projektu nadaje się do prezentacji, ale chciałby pójść dalej. YouTuber planuje doszlifować Cyberpunk 1997 i udostępnić je w przyszłości innym posiadaczom Dreams. W sam raz dla osób, które oczekują na Cyberpunk 2077.

Nie tylko Cyberpunk 1997 – inne ciekawe wykorzystanie gier

Kreatywność twórców gier i modyfikacji zdaje się nie mieć granic. Jeżeli tylko mechanizm jakieś gry umożliwia stworzenie czegoś wyjątkowego, znajdzie się ktoś, kto to wykorzysta. Jednym z moich ulubionych przykładów jest Factorio i możliwość tworzenia w niej „wyświetlaczy”. Oraz oczywiście ich odpowiednie „zaprogramowanie”, by w rezultacie wyświetlały to, co chcemy. Zobaczcie to sami:

 

Innym wartym przytoczenia przykładem jest YouTuber Marcel Vos. Wszystko przez to. iż stworzył on… kalkulator. Wykorzystując do tego celu grę Rollercoaster Tycoon 2.

To także musicie zobaczyć:

 

Tak długo, jak będą powstawały gry, tak często będziemy się zachwycać podobnymi dziełami. Tymczasem raz jeszcze wielkie brawa za Cyberpunk 1997. Czekamy już tylko na działający w Dreams build. To będzie druga po figurce Ciri i Kitsune rzecz, nad którą się zachwycamy w związku z Cyberpunkiem 2077 na łamach Gramageddon.