Holandia zakazuje lootboxów w FIFA i nakłada olbrzymią karę na EA

Igrał, igrał, aż się doigrał. Oczywiście chodzi o praktyki w FIFA Ultimate Team

Podczas gdy Wielka Brytania prowadzi długą i żmudną analizę tego, czy „mechaniki niespodzianek” w FIFA są hazardem, czy nie, inne kraje podejmują coraz bardziej drastyczne kroki. Holenderskie sądy najwyraźniej nie mają zamiaru się patyczkować i wprost stwierdzają, że mechaniki FUT są hazardem. Do tego, cytując uzasadnienie sądu:

[…]przyciągają w większości młodego odbiorcę, a w takich wypadkach [grach], kompletnie nie ma miejsca na hazard.

Na nic zdały się argumenty przedstawicieli EA – niewzruszony sąd przekazał sprawę do pełnej dyspozycji Holenderskiemu Urzędowi ds. Hazardu.

FIFA 19 FUT 2

Owy urząd, zwany lokalnie Kansspelautoriteit (Ksa) ma dość spore kompetencje w tym zakresie. Na EA nałożono więc mandat w wysokości astronomicznych 10mln €. EA oczywiście planuje odwołać się od kary. Nie jest to pierwsza rozprawa w temacie. Ksa już w 2018 roku informował EA, że ich lootboxy noszą znamiona hazardu i proszą o dostosowanie gry do rynku. EA oczywiście nic sobie nie robiło z tych zaleceń. Sprawa ma się na finiszu – jeżeli apelacja nie odniesie skutku (co jest mało prawdopodobne), EA nie tylko będzie musiało usunąć lootboxy z Fify, ale i zapłacić ogromną karę.

genshin lootboxy

Źródło: Gamesindustry.biz