Ile kosztuje DRM Denuvo? Crytek zapłacił 140 tys. euro za Crysis Remastered

Zabezpieczenie antypirackie Denuvo jest obecnie jednym z najskuteczniejszych. Wiemy, jakie są warunki umowy za taką „przyjemność”.

Denuvo jeszcze przed miesiącem było w niektórych grach istnym monolitem zabezpieczeń antypirackich. Wystarczy wspomnieć takie tytuły, jak Mortal Kombat 11 (542 dni bez cracka), czy Red Dead Redemption II (354 dni bez cracka). Nic dziwnego, że z usług Denuvo skorzystali (i wciąż korzystają) także inni. Niestety, nie tak dawno miała miejsce „złota seria” grup crackerskich, co spowodowało lawinowy wysyp cracków do takich gier, jak Death Stranding, Mafia: Definitive Edition, czy właśnie Crysis Remastered. Ten ostatni był zabezpieczony przez 32 dni.

Dziś wiemy, ile takie zabezpieczenie bez gwarancji bezpieczeństwa w ogóle kosztuje. Na bazie umowy pomiędzy Crytek i Denuvo, producent Crysis: Remastered, zobowiązał się zapłacić 140000 euro (ponad 620000 złotych) za roczne wsparcie systemu dla tego jednego tytułu. Przy czym roczne wsparcie nie oznacza rocznego bezpieczeństwa, o czym się już przekonaliśmy.

Crackwatch

Umowa ma jednak kolejne zapisy. Jeżeli Crytek chciałby korzystać z Denuvo po roku, koszt dla Crysis: Remastered wynosiłby 2 tysiące euro miesięcznie. Dodatkowo, Denuvo zabezpieczyło się też od „dużego sukcesu” gry, zawierając klauzulę, że w razie zakupu ponad 500 tysięcy sztuk gry w 30 dni, Crytek zobowiąże się dopłacić jeszcze 60 tysięcy euro. Brzmi fair. Jeszcze jedna dopłata, w wysokości 10 tysięcy euro, obowiązuje za każdą platformę, do której jest przypisywana. Mowa o sklepach pokroju Steam, Epic itd.

Z usług Denuvo korzysta także Ubisoft. I, w przypadku najważniejszych premier 2020 roku, na razie nieźle na tym wychodzi. Zarówno Assassin’s Creed Valhalla, jak i Watch Dogs Legion są niezłamane w momencie pisania tej wiadomości.

Szukasz prezentu? Sprawdź smartfony Motorola:

Motorola Moto G9 Plus

Motorola Moto G9 Play

Motorola Moto E7 Plus