Już oficjalnie – Sony zamyka sklepy PlayStation 3, PSP oraz PS Vita

Chociaż dziw bierze, że cyfrowe sklepy handheldów Sony były tak długo wspierane

Mówiło się o tym już od około tygodnia, brakowało jednak oficjalnego potwierdzenia. Tym razem informacja jest już pewna, gdyż pochodzi… z mojej skrzynki mailowej. Sony rozesłało maile do użytkowników PS Store informujące, iż sklepy cyfrowe dla trzech wiekowych już platform, zostaną oficjalnie wyłączone. Nie stanie się to jednak od razu.

PS Vita

Sklepy PlayStation 3 oraz PSP zostanie wyłączony 2 lipca 2021, natomiast sklep PS Vita nieco później – 27 sierpnia (Vita jest też najmłodszą z tych trzech konsol). Trzeba jednak przyznać, że Sony stanęło na wysokości zadania i nie ukatrupia tych systemów całkowicie. Nadal działające funkcje:

  • Wciąż można będzie pobierać zawartość, którą posiadamy na PS3, PS Vita i PSP, w tym gry i wideo.
  • W przypadku zakupu pakietu wspólnego dla PS3/PS Vita i pobrania tylko wersji na PS3 lub tylko wersji na PS Vita, konieczne będzie pobranie drugiej wersji przed zamknięciem PlayStation Store na odpowiednim urządzeniu.
  • Posiadane elementy wideo będzie można przesyłać strumieniowo na PS3, PS4 lub PS5 poprzez aplikację Moje wideo albo na urządzeniach mobilnych poprzez aplikację PlayStation Video.
  • Wciąż możliwe będzie ponowne pobranie i gra w tytuły odebrane przez PlayStation Plus.

Jak zatem widać – Sony zapewniło swoim staruszkom godne odejście. Nadal będziemy mogli pobierać posiadaną zawartość i (o ile posiadamy) korzystać z gier PS+. Nie będziemy mogli jedynie kupować nowych gier w wersjach cyfrowych. Chociaż w teorii sklepy działają, to próżno ich już szukać na stronach PS Store.