Kup sobie Nintendo PlayStation! | Update

Jedyny znany prototyp Nintendo PlayStation idzie właśnie pod młotek. 

Tak, dobrze czytacie. Gdyby historia nieco inaczej się potoczyła, PlayStation byłby marką wspólną Nintendo oraz Sony. Projekt kolaboracji tych dwóch firm powstał jeszcze zanim Sony opracowało własną konsolę. Bardzo mocno w skrócie – PlayStation SNES miał być projektem SNES z napędem CD. Nazewnictwo różniło się w zależności od okresu czasu. Często przystawka nazywana jest „Nintendo PlayStation Superdisc”. Kolejna konsola Nintendo (która później wyszła pod nazwą Nintendo 64) też miała kontynuować współpracę obu marek i stosować napęd optyczny. Dokładniej cała historia jest opisana na stronie CBR. A jak się potoczyła – wszyscy wiemy. Projekt PlayStation Nintendo był uważany za branżowy mit, jednak w 2015 roku odnaleziono jeden z 200 stworzonych prototypów. Teraz trafia pod młotek.

Szykuje się rekordowa aukcja w świecie gamingowym. Amerykański dom aukcyjny Heritage Auctions właśnie ogłosił, że 14 lutego rozpocznie się licytacja i potrwa do 5 marca. Początkowa stawka wynosi 31 000$ i trudno wyobrazić sobie, jaki poziom osiągnie. Każdy kolekcjoner dosłownie dałby się za to urządzenie pociąć. Wynika to głównie z tego, że jest to jedyny, znany taki egzemplarz na świecie. Gdzieś po strychach może jeszcze wala się prototyp albo dwa, ale ten jest szczególny. Jest to namacalny dowód tego, że dwie z trzech największych firm robiących konsole, mogło kiedyś współpracować. A Nintendo najpewniej wolałoby zapomnieć o tym, że napęd CD zobaczyliśmy u nich dopiero 7 lat później, co było jednym z czynników przegrania wojny konsolowej na wiele następnych lat.

Update 07/03/2020

Aukcja została zakończona z wynikiem 360 000$. Co ciekawe, przez większość lutego kwota utrzymywała się na poziomie 350 000$.

Źródło: Gamerant, HA