NVIDIA Ampere mają być o połowę wydajniejsze od obecnych kart

Nadchodzą nowe architektury kart graficznych, to i pojawiają się plotki. 2020 szykuje się na bardzo ciekawy rok

W 2020 otrzymamy nowe karty graficzne zarówno od NVidii jak i AMD. Możliwe też, że w tym właśnie roku po raz pierwszy ujrzymy karty graficzne od Intela. Na temat tych dwóch ostatnich jest więcej niewiadomych niż potwierdzonych informacji, więc skupmy się na produktach ze stajni zielonych. NVIDIA nadal posiada najszybsze karty graficzne do gier. Niestety dla nas, również najdroższe. Jakiś czas temu wyciekło kilka plotek, że nowe karty AMD będą sporo szybsze, głównie ze względu na udoskonalony proces produkcyjny 7nm+ oraz pełną adaptację RDNA. Krótkie przypomnienie – pierwsze karty AMD Navi (Radeon RX 57xx) mają łączoną architekturę GCN z RDNA. Pełne zastosowanie architektury RDNA ma mieć miejsce w kolejnych modelach, które najpewniej zostaną oznaczone RX58xx oraz RX59xx. Tym razem jednak AMD dość dobrze pilnuje się przed przeciekami i mimo tego, że prezentacja ma mieć miejsce już 6 stycznia na CES, to niewiele wiemy.

Intel-AMD-Nvidia-logo

Wracając jednak do zielonych – karty Ampere mają być nową serią (jeszcze nie wiadomo nic o nazwie) i zaadaptować proces 7nm (po raz pierwszy w kartach NVidii). Według informacji z Yuanta Securities Investment Consulting, ma to się przyczynić do wzrostu wydajności aż o 50% przy o połowę mniejszym zużyciu energii. Brzmi troszkę zbyt pięknie, aby było prawdziwe. O ile jestem w stanie uwierzyć we wzrost wydajności, to ta prądożerność już jest mało wiarygodna. Samo zbicie procesu produkcyjnego to trochę mało, żeby (w przypadku najpotężniejszych układów) zejść z 380 na ~240 Wat poboru mocy. Gdyby zastosowano do tego jakieś nowe, mniej prądożerne pamięci RAM to byłoby to możliwe, obecnie nic jednak na to nie wskazuje. I raczej prędko nie otrzymamy oficjalnych informacji.

Chyba bajdurzą trochę

Plotki mogą być kontrolowane. NVIDIA nie pokaże się na styczniowym CES, za to AMD jak najbardziej. Widzieliśmy już „ataki wyprzedzające” ze strony NVIDII, gdy AMD miało coś ciekawego do pokazania (np. obniżenie cen nowych układów, na co AMD jeszcze bardziej zbił ceny). Jest wielce prawdopodobne, że AMD wypełni lukę w średnim oraz średnim-niższym segmencie kart oraz wystawi najpotężniejsze układy, konkurencyjne z RTX 20X0 /Super. Jestem w stanie uwierzyć, że przeciek w stylu „Czekajcie! Nie kupujcie Radeonów, bo my będziemy mieć JESZCZE mocniejsze karty” jest w pełni zaplanowany i kontrolowany przez konkurencję. Karty graficzne NVIDIA Ampere mają mieć premierę w bliżej nieokreślonym terminie w 2020 roku.

Źródło: DSOGaming