NVIDIA zaprezentowała karty graficzne z rodziny RTX 30×0

Przy okazji prezentując kilka bardzo ciekawych rozwiązań dla graczy i trailerów z gier.

NVIDIA dość niespodziewanie zapowiedziała swój event, prezentując nową rodzinę kart graficznych serii RTX 30×0, napędzanych nową architekturą Ampere. Prezentację poprowadził ze swojej kuchni sam prezes NVIDII – Jensen Huang. Na szczęście nie potwierdziły się przecieki o cenach. NVIDIA utrzyma poziom startowy kart RTX 20×0/Super. Podano jedynie szczątkową specyfikację wszystkich kart, więc nie będziemy tworzyć tabelek z Instytutu DzD.

RTX 3090

Dość niespodziewane jest pojawienie się karty RTX 3090 – z zapowiedzi wynika, że zastąpi ona dotychczasowe karty serii Ti/Titan. Przeznaczona jest dla entuzjastów oraz zadań profesjonalnych. I przy okazji jest ona ogromna, ma ogromną ilość pamięci, bo aż 24GB DDR6X oraz ogromną cenę – aż 1499$. Stąd też najpewniej ma dopisek „BFGPU”, co w żargonie technologicznym oznacza nic innego, jak „Big Fucking Graphic Processing Unit”.

RTX 3090 BFGPU

RTX 3080

Flagowa pozycja NVidii. Zaskakuje wyjątkowo małe PCB i cena utrzymana na poziomie ceny RTX 2080/Super, czyli $699. Wydajnościowo ma ponad dwukrotnie przebijać RTX 2080. Na pokładzie znajdzie się m.in. 10GB pamięci DDR6X. Do sklepów ma trafić już 17 września

RTX 3080 2

RTX 3070

Prezentowane karty zamyka wyjątkowo (zazwyczaj była to „sześćdziesiątka”) RTX 3070. Wydajnościowo ma wyprzedzać (choć nieznacznie) obecnego RTX 2080 Ti. Wyposażona ma być w 8GB pamięci DDR6, niestety bez „X”. Cena zaczyna się od 499$

RTX 3070

Inne technologie – DLSS 2.0, Machinima oraz NVIDIA Broadcast

NVIDIA pokazała również inne rozwiązania, jak DLSS 2.0 (o którym możecie poczytać tutaj), Machinima do tworzenia grafiki 3D oraz NVIDIA Broadcast. Machinima ma kilka bardzo ciekawych funkcji, np. przetwarzanie ruchu na 3D, co może znacznie udostępnić technologię motion capture. Ciekawie też wygląda NVidia Broadcast, jednak bez wsparcia efektów i rozszerzeń, streamerzy pozostaną przy OBS lub XSplit. Niemniej – bardzo ciekawe rozwiązania.

NVIDIA broadcast

Podsumowanie

Pan Huang bardzo sympatycznie poprowadził (nagraną wcześniej) prezentację. Rozbawił mnie jednak fragment, w którym sugeruje posiadaczom Pascali (seria GTX 10X0), że najwyższy czas się przesiąść. Widać, że staruszki Pascale nadal mają sporo pary i gracze raczej nieprędko je jeszcze zamienią. Chyba że gracie powyżej 1080p. Bo dla mnie, używającego rozdzielczości 1440p już RTX 2060 było absolutnym minimum. Większość gier ma spore wymagania na 1440p, a skalowanie w dół do 1080p powoduje rozmycie ekranu.

kupujcie RTX

Byłoby też miło, gdyby obietnice NVIDII o dostępności się sprawdziły i kart nie zabrakło, co miało miejsce zdecydowanie zbyt często. I koniecznie muszę dodać jeszcze jedną rzecz – nowe RTX w wersji referencyjnej wyglądają naprawdę pięknie. Zdecydowanie lepiej od poprzedniej generacji. Mieć nadzieję, że podatek od nowości nie będzie zbyt wysoki, dostępność nie zawiedzie i NVIDIA ma mnie kupionego na kolejną generację.