PlayStation Store wyłączony w Chinach. Powód wydaje się absurdalny

Szanowna Komunistyczna Partio Pracy, uprzejmie donoszę…

Tak, to nie żart. Cała platforma PayStation Store w Chinach jest obecnie niedostępna. Blokada serwisu pojawiła się 10 maja i określono ją jako „security update”. Nie podano żadnej daty zakończenia owego update’u. O całej sprawie donosi Eurogamer oraz Daniel Ahmad (reporter odnośnie gamingowego rynku chińskiego) na Twitterze. Wygląda jednak na to, że sprawa ma drugie dno.

Oficjalnie serwis przechodzi aktualizację, ale na blogu PlayStation na Weibo (taki chiński Twitter) widniała przez krótki czas informacja, że – uwaga – fanboy Xboxa, napisał na Weibo że sklep PlayStation umożliwia wynoszenie danych na zachód. Sama wiadomość zniknęła, ale wkrótce po owym wpisie, cały sklep i portal padły. Dodatkowo wyjaśniając, Ahmad napisał, że w sklepie znajdują się jedynie oficjalnie zatwierdzone przez Chiński urząd gry. Maintenance ma na celu najpewniej sprawdzenie, czy takowe backdoory rzeczywiście istnieją.

Patrząc na niedawne akcje chińskich władz i ich coraz większych restrykcji dla gier, nietrudno w doniesienia Ahmada uwierzyć. Sprawa jest wręcz wyjęta z seriali opisujących komunistyczne realia bloku wschodniego. Wystarczył jeden, niezweryfikowany donos wpis i zamknięto całą, ogromną platformę.

Źródło: Eurogamer