PS5 uniemożliwia backup zapisów na USB. Jedyna opcja – płać za PS+

Nie byłby to w sumie aż tak ogromny problem, gdyby nie jeden, mały szkopuł z PlayStation 5

Obie konsole nowej generacji wystartowały, wychodzą więc problemy wieku dziecięcego obu platform. Mimo incydentów z psującymi się Xboxami (które to usterki wyglądają na zwykłe problemy związane z masową produkcją), to jednak PlayStation 5 wydaje się być mniej przygotowane na start generacji. No chyba że działania te ze strony Sony są celowe – wtedy w terminologii profesjonalnej używa się na takie zjawisko jednego określenia: Dick Move.

ps5 no usb storage
Jak widać – brak opcji USB. Źródło: Tweaktown

Pierwsze PlayStation 5 trafiły już do klientów (w Europie jeszcze poczekamy kilka dni), więc użytkownicy mogą potestować co nieco i pobawić w ustawieniach. I o ile ogólny zarys PS5 i wydźwięk graczy jest pozytywny, to jest kilka szczegółów, które psują całe wrażenie. O perypetiach padowych pisałem tutaj, więc odsyłam do poprzedniego wpisu. Jak się okazuje – to nie jedyny problem. Okazuje się, że z menu PS5 zniknęła opcja eksportu stanów zapisu gier na zewnętrzny dysk USB. Jeżeli więc chcemy zrobić sobie backup, pozostaje nam wykupienie PS+.

I nie byłby to aż taki problem, gdyby…

Ogólnie nie byłby to aż tak straszny problem. Stany zapisów na konsoli żyją sobie w najlepsze i dość rzadko potrzebujemy kopii. Jest jednak wiele (a nawet bardzo wiele) zgłoszeń o awaryjności systemu plików PlayStation 5. Najczęściej raportowanym błędem jest uszkodzenie danych i konieczność przywrócenia ustawień fabrycznych konsoli. W takiej sytuacji oczywiście zmawiamy paciorek naszym lokalnie zapisanym save’om. No chyba że mamy wykupiony dodatkowy abonament, którego nie każdy może chcieć (albo wydaliśmy już wszystkie pieniądze na konsolę i gry, więc nas nie stać).

ps4 usb storage
W opcjach zapisu PS4, funkcja USB nadal widnieje. Źródło: Tweaktown

Co w tej sytuacji? Pozostaje nam albo wykupienie abonamentu PS+, albo modlitwa, że nie spotka nas awaria danych. Problemy z danymi pojawiają się często przy próbie migracji danych z PS4 na PS5, więc raczej odradzamy to robić. Na moment pisania newsa, Sony nie odniosło się jeszcze do tej sytuacji. Może mieć to związek z brakiem możliwości przechowywania gier na zewnętrznym USB, które ma być dodane w przyszłości. Możliwe, że wtedy pojawi się też opcja backupu zapisów gier na zewnętrznych USB.

Źródło: Tweaktown

Szukasz prezentu? Sprawdź smartfony Motorola:

Motorola Moto G9 Plus

Motorola Moto G9 Play

Motorola Moto E7 Plus