Rzut okiem na Wyposażenie 2.0 w World of Tanks

Od wejścia nowych rodzajów wyposażenia do WoTa już troszkę minęło i można pokusić się o wstępną analizę. Oczywiście pamiętajcie, że to tylko moje zdanie i nie musicie się z nim zgadzać. Zwłaszcza że niekoniecznie podzielam zdanie niektórych popularniejszych youtuberów.

Ulepszona wentylacja

World of tanks wenta

SLOT BONUSOWY: KAŻDY. Wenta to nadal naprawdę kawał dobrego sprzętu. I często nie ma lepszej alternatywy. Jak widać, wentylacja wpływa na wszystkie statystyki jednocześnie (choć w nie tak dużym stopniu), co naprawdę ułatwia życie. Kolejnym gigantycznym plusem jest uniwersalność – wenta jest traktowana jako wyposażenie KAŻDEJ klasy, więc wrzucenie jej do slotu bonusowego zawsze da nam te 6% niezależnie od klasy. Wenta generalnie jest bardzo przydatnym, uniwersalnym sprzętem pasującym do każdej (poza artylerią) klasy czołgów. Jeśli nie zdecydujemy się na jakiś inny sprzęt to wenta będzie zawsze dobrym rozwiązaniem.

Mechanizm dosyłający

World of tanks mechanizm dosyłu

SLOT BONUSOWY: SIŁA OGNIA. Co tu dużo gadać – dosył to klasyka. I nadal bardzo sprawnie działająca klasyka, bo kogo nie interesuje większy DPM (damage per minute)? Kolejny fragment wyposażenia, który właściwie zawsze będzie przyzwoitym wyborem. Osobiście nie zgadzam się troszkę z Quickybaby w kwestii oceny – nie uważam, żeby dosył był zbędny na długo ładujących maszynach, ani że jest niezbędny na szybko ładujących. Jasne, trzymanie kogoś „na gąsce” jest bardzo ważne, ale nie zawsze ten sprzęt jest konieczny. Pamiętajmy, że mechanizm dosyłający daje bonus w kategorii „siła ognia” – czyli tym dla TDków i SPG. Zwłaszcza dla artylerii jest wręcz niezbędny.

Ulepszony system naprowadzania

World of tanks naprowadzaniae

SLOT BONUSOWY: SIŁA OGNIA. Kolejny sprzęt z kategorii „siła ognia”. Powiem tak – po wejściu wyposażenia 2.0 zdjąłem i sprzedałem aż 52 sztuki tego sprzętu. W przeciwieństwie do powyższych system naprowadzania jest raczej opcjonalny. Najlepiej wykorzystać go na czołgach, które bardzo długo skupiają (powyżej 2,5sek.) i nie wymagają zbyt dużego poruszania na boki. Należy tu nadmienić czym się różni system naprowadzania od stabilizacji pionowej. Jeśli nie zmieniamy zbyt często pozycji działa, to szybkość celowania jest lepszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku poruszania na rozszerzanie się celownika mocniej wpłynie stabilizacja pionowa. Ale wracając do systemu naprowadzania – jest to sprzęt opcjonalny dla większości czołgów, tylko dla artylerii jest on niezbędny.

Stabilizator pionowy

World of tanks stabilizator

SLOT BONUSOWY: BRAK (niby SIŁA OGNIA, ale nie możemy go założyć do żadnego czołgu z tym parametrem). Zawsze byłem sceptycznie nastawiony do tego sprzętu. Pewnie dlatego że w przeciwieństwie do wszystkich pro-graczy rzadko strzelam snap-shotami. I pewnie dlatego jestem tylko przeciętnym graczem, a nie bardzo dobrym. Niemniej jestem w stanie docenić staba na niektórych czołgach. Sęk w tym, że dla mnie nadal jest to raczej sprzęt opcjonalny, niż „must have” jak sugerują streamerzy. Oceńcie sami.

Ulepszone celowanie

Wot celowanie

SLOT BONUSOWY: SIŁA OGNIA/MOBILNOŚĆ. To mógłby być kapitalny sprzęt… o ile dałoby się go wrzucić do arty. Ale się nie da. Jedyne zastosowanie jakie mogę sobie wyobrazić to jakieś trolle pokroju KV2 czy innej Godzilli. Tylko pytanie czy warto w ogóle coś takiego instalować mając do dyspozycji inne wyposażenie. Śmiem wątpić. Jak dla mnie to raczej bezużyteczny moduł.

Ulepszony mechanizm obracania

World of Tanks

SLOT BONUSOWY: SIŁA OGNIA. A to dość ciekawe wyposażenie. Z jednej strony daje bonus, choć mniejszy niż stabilizator. Z drugiej – mamy dodatkowy bonus do szybkości ruchu. Dodatkowo niewątpliwym plusem jest to, że da się ją zamontować do artylerii (przynajmniej niektórych). Miejscami może być to lepszy sprzęt niż stabilizator. Mimo wszystko nadal uważam, że te sprzęty są raczej sytuacyjne i skierowane raczej do konkretnych czołgów niż must have dla każdego.

Ulepszone wzmocnienie

Wot ulepszone wzmocnienie

SLOT BONUSOWY: ŻYWOTNOŚĆ. Hmm… trudno jest mi jednoznacznie ocenić to wyposażenie. Z jednej strony mamy zwiększenie ładowności, co może przyspieszyć na farmieniu (bo zaoszczędzimy np. na gąsienicy) oraz szybkość naprawy. Z drugiej… bonus do hpsa niewiele zmienia. Generalnie samo wyposażenie jest ok, ale patrząc na konkurencję wśród dostępnych sprzętów – raczej wątpię, żeby było ono często używane.

Zmieniona konfiguracja

Wot zmieniona konfiguracja

SLOT BONUSOWY: ŻYWOTNOŚĆ. Z tego modułu warto korzystać w zasadzie z jednego powodu – zwiększona szybkość naprawy będzie nie raz ratować nam tyłek. Do niektórych czołgów, takich jak np. T95, zmieniona konfiguracja to jest właściwie must have. Jednak nadal jest to raczej moduł opcjonalny dla większości czołgów. Raczej niewielka część maszyn będzie z niego skutecznie korzystać.

Osłona przeciwodłamkowa

Wot przeciwodłamkowa

SLOT BONUSOWY: ŻYWOTNOŚĆ. To wyposażenie to typowe „anty arty”. Jeśli szlag jasny cię trafia przez ostrzał SPG – ten sprzęt jest dla ciebie. Szczerze mówiąc? Jak dla mnie nie warto. Chyba że na ultrapancernych czołgach walczących w pierwszej linii. A i wtedy są lepsze wybory. Także ponownie, bardziej sytuacyjny moduł.

Dodatkowe ostrogi

Wot dodatkowe ostrogi

SLOT BONUSOWY: MOBILNOŚĆ. Nie ma się co rozpisywać –  nie widzę żadnego zastosowania do tego sprzętu. Same bonusy są raczej średnio ciekawe, a biorąc pod uwagę konkurencję to wątpię, by ktokolwiek korzystał z Dodatkowych ostróg.

Turbosprężarka

Wot sprężarka

SLOT BONUSOWY: MOBILNOŚĆ. To wyposażenie wbrew pozorom jest lepsze, niż się wydaje. Po pierwsze, możemy przyśpieszyć niektóre pieruńsko wolne maszyny jak T95 czy chociażby TOG. Dzięki temu być może zaczną się do czegoś nadawać. Po drugie, prędkość jazdy wstecz połączona z mocą silnika jest kluczowa dla pojazdów walczących na górkach. Wszystkie pojazdy z twardą wieżą i dobrą depresją lubią to. Generalnie bardzo wszechstronne wyposażenie, które będzie pasować do całej masy czołgów.

Siatka maskująca

Wot siatka maskująca

SLOT BONUSOWY – ZWIAD. Siatka była fajna, jak była zdejmowana. Obecnie raczej nie warto w nią inwestować. Mało który czołg będzie miał okazję z tego skorzystać (może niektóre TDki, ewentualnie pasywni spoterzy). Raczej nie jestem fanem siatki.

Cichy układ wydechowy

WoT cichy układ wydechowy

SLOT BONUSOWY – ZWIAD. Właściwie „jw.” Nie warto

Lorneta polowa

WoT Lorneta polowa

SLOT BONUSOWY – ZWIAD. Hmm… wyjmowana lorneta, zwłaszcza na niskich tierach, była boska. Obecnie nadal to bardzo dobry sprzęt, ale jednak ma dość ciekawą konkurencję w postaci dwóch nowych modułów. Także moim zdaniem to nadal będzie dobry sprzęt do sporej ilości czołgów, ale już nie tak popularny jak inne.

Powłoka antyrefleksyjna

WoT powłoka antyrefleksyjna

SLOT BONUSOWY – ZWIAD. Bardzo dobry sprzęcior dający stały bonus do zasięgu widzenia. Możemy spokojnie wepchnąć go do większości czołgów w grze, o ile nie zdecydujemy się na jakiś inny, bardziej pasujący kawałek wyposażenia. Dla mnie to jest nadal bardzo dobry wybór zarówno dla „świecących” maszyn, jak i ślepych.

System obserwacji dowódcy

WoT system obserwacji dowódcy

SLOT BONUSOWY – ZWIAD. Dla każdego spottera ten sprzęt to właściwie must have. Kontra do maskowania jest przeogromna. System obserwacji dowódcy to chyba najmocniejsze wyposażenie, jakie zostało wprowadzone do World of Tanks. I absolutnie się nie zdziwię, jeśli dostanie nerfa.

Ulepszone radio

WoT Radio

SLOT BONUSOWY – ZWIAD. Dla mnie sprzęt jest ok, choć zapewne założyłbym coś innego do większości spotterów. Ciekawe jest natomiast podejście youtuberów, których śledzę, do tego wyposażenia. Quickybaby uważa, że jest ono przereklamowane i nie warte uwagi. Natomiast skill4ltu pieje nad nim z zachwytu. Dla mnie prawda leży gdzieś po środku.

Parę słów ode mnie

Nowych sprzętów jest naprawdę sporo i oswojenie się z konfiguracjami na pewno trochę potrwa. Sam mam jeszcze problem z tym co wybrać. Warto się zastanowić jak gramy naszymi czołgami. Czy wolimy agresywne podejście, czy raczej wyczekujemy wroga. Które dobre cechy chcemy uwypuklić, a może jakich wad chcemy się pozbyć. Nowe wyposażenie 2.0 daje nam naprawdę spore pole do popisu i możliwości dopasowania czołgów pod siebie. Pamiętajcie tylko, że teraz trzeba podejść indywidualnie do każdego pojazdu. Dużo trudniej o uniwersalny zestaw działający na każdej maszynie.