Steam ruszył w Chinach. Początkowa liczba gier nie powala

Chińska wersja serwisu Valve doczekała się działającej i dostępnej dla każdego wersji beta.

O tym, że powstanie chiński oddział Steama wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Wielu graczy jak i wydawców wyczekiwało tej informacji. Gracze globalni mieli nadzieję, że zniknie wielu irytujących i lagujących osobników, grających po VPN w gry na Steam. Wydawcyz kolei upatrywali w Steamie nadzieję na łatwiejszy dostęp do lukratywnego rynku chińskiego, gdzie chyba nie da się stracić. Są też jednak obawy dotyczące Steam China, ale o tym nieco później. Najpierw skupmy się na tym, co Valve pokazał w Chinach.

steam perfect wordl

Steam China jest obecnie w fazie otwartej bety. Biblioteka gier obejmuje zaledwie 53 gry. Z głównych oczywiście DOTA 2 oraz CS:GO, zlokalizowane na Chiny. Pozostałe tytuły to jakieś lokalne gierki. Brakuje też funkcji społecznościowych, włącznie z forum. Co ciekawe – pozostał system recenzji gier. I na ten moment w zasadzie tyle. Sami możecie wejść na Steam China, żeby zobaczyć, że platforma wygląda bardzo skromnie w porównaniu do tego, co mamy u nas.

steam china beta 2

Jest też jednak spora obawa, odnośnie powstawania chińskiej platformy Steam. Niektórzy snują, że chińscy developerzy mogą być odcięci od możliwości publikowania na globalnej platformie Steam. Ja osobiście uważam te domniemania za nieco przesadzone. Fakt, rząd Chin bacznie patrzy na ręce twórców, ale już obecne chińskie gry wydawane są globalnie przechodzą przez „filtr cenzorski”. A co jak co, ale Chiny wiedzą, jak zarabiać pieniądze, więc raczej nie odetną twórcom dostępu do tak szerokiej klienteli.

 

Źródło: PCGamer