Teamfight Tactics – druga młodość MOBA

Gatunek MOBA nieco przygasł i został wyparty przez Battle Royale, wygląda jednak na to, że nie na długo. Wszystko za sprawą (a jakże) moda do DOTA 2.

Mod ten o nazwie Dota Auto Chess zmienia DOTA 2 w ciekawą wariację szachów. Zdobył on niemałą popularność, więc Riot szybko stworzył swoją wariację Auto Chess pod nazwą Teamfight Tactics i zaimplementował w League of Legends, na razie na serwerze testowym. Jak można się domyślić, mod ten już na serwerze testowym stał się popularny. Jak bardzo? Ano tak bardzo, że momentalnie został #1 na Twitch i dosłownie niszczy serwery testowe Riota. Kierownik projektu Teamfight Tactics, Richard Henkel wydał nawet oficjalne przeprosiny i komunikat, że Riot postara się zwiększyć przepustowość serwerów PBE.

Twitch teamfight

Z czym to się je?

W Teamfight Tactics ośmiu graczy walczy ze sobą w kolejnych rundach 1 na 1. Przed meczem wybieramy i ustawiamy na planszy swoje “pionki”, którymi są championi z rotującej puli. Dalej jesteśmy teleportowani na planszę przeciwnika, albo on do nas. Zwycięzca danej rundy zadaje obrażenia przeciwnikowi (zwanemu Little Legend). Jeżeli pula Twoich punktów życia spadnie do 0 – przegrywasz. Wygrywa oczywiście ten, kto ostatni zostanie z punktami życia. Jest to duże uproszczenie, gdyż gra oferuje znacznie więcej. Championi dzielą się na klasy i mogą tworzyć synergie, nie zabrakło też mechaniki levelowania swojego Little Legend, kupowania przedmiotów i wiele więcej. Tworzy to naprawdę grywalną mieszaninę taktyczno-strategiczną.

Oglądając auto chess mam podobne odczucia jak w przypadku karcianek, chociażby Hearthstone’a; z tym że auto chess jest jeszcze bardziej pasywne. Gracz wykonuje akcje głównie na początku rundy, potem wszystko dzieje się w większości automatycznie. Mamy do czynienia z nowym trendem? Wg mnie nie. Giganci gatunku, czyli Riot oraz Valve zgarną co mają do zgarnięcia i najpewniej gatunek nieco się zmęczy. Jest to jedynie wariacja MOBA i po jakimś czasie klasyczne MOBA albo giganci Battle Royale wrócą na szczyt. Zobaczymy, jak długo gatunek auto chess utrzyma się jako numer jeden popularności.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *