Twórcy Temtem banują na potęgę. I początkowo nie pozwalano się nawet odwoływać

Szanujemy walkę z cheaterami, ale czasem można wylać dziecko z kąpielą…

Pamiętacie jeszcze Temtem? Okazuje się, że opisywany już przez nas „bootlegowy Pokemon MMO” ma się całkiem nieźle. Gra została bardzo ciepło przyjęta i mimo dość trudnego startu, wszystko wydaje się działać jak powinno. Według SteamCharts, obecnie zagrywa się w Temtem ok. 30 tys osób. Do Pokemonów daleko, ale od czegoś zacząć trzeba. I jest to early-access, więc naprawdę nieźle. Twórcy postanowili też nie patyczkować się z cheaterami. Do takiego stopnia, że aż chyba nieco przesadzili.

Dziś ogłoszono, że bany wręczono 900 szczęśliwcom, bez możliwości odwołania. Wow. Znamy z historii niejeden przypadek, kiedy narzędzia antycheaterskie fałszywie traktowały np. OBS albo nakładkę Discorda jako cheaty i wystawiały bana. Podniósł się spory raban i twórcy (studio Crema) początkowo bronili swojej decyzji jak ognia (polecam prześledzić powyższego  Tweeta). Twórcy PODOBNO zweryfikowali 100 odwołań i każde ze sprawdzonych było poprawnym banem. Siłą rzeczy, nie ma sensu dalej sprawdzać, bo wszyscy to cheaterzy – chyba z takiego założenia wyszło studio. No cóż, nie bardzo się to spodobało

Zróbmy sobie łatwo

Do pracowników Cremy chyba ostatecznie dotarło, że nawet jeżeli anti-cheat pomylił się raz, to mowa o klientach i nawet dla tego jednego razu nie można bagatelizować całej sprawy. Rozumiemy walkę z oszustami i wspieramy ją na całej linii – nie można jednak leczyć bólu głowy amputacją.

I nie oszukujmy się – studio Crema poszło sobie na łatwiznę tą drogą. Weryfikacja wszystkich odwołań jest naprawdę uciążliwa, ale to część tego biznesu i po prostu ktoś musi to robić. Inaczej każdy obecny i potencjalny klient będzie się bał, że po zakupie anti-cheat akurat mnie zaznaczy jako szkodnika i wywali. Bez możliwości odwołania. A gdyby trafiło na popularnego streamera, to w zasadzie gra ma pozamiatane PR-owo. Twórcy i tak sobie napsuli opinii niepotrzebnie. Dobrze że się w porę zreflektowali.