Valve najpewniej tworzy własną konsolę przenośną dla Steam

Dewiza Valve w dziedzinie sprzętów – „do kilkudziesięciu razy sztuka”

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o możliwym zalewie nowych konsol handheldowych, pracujących głównie pod systemem Windows. Scenariusz o tyle prawdopodobny, że kilku producentów potwierdziło oficjalnie, że nad nimi pracują. Druga sprawa z konsolami przenośnymi jest też taka, że kilku potentatów (w tym Sony) błędnie założyło, że smartfony na dobre wyprą przenośne konsole. Tak się jednak nie stało, z oczywistych ograniczeń telefonów i ich architektury. Po gigantycznym sukcesie Nintendo Switch, pewnym było że znowu znajdą się chętni na uszczknięcie kawałka rynku.

Wiele wskazuje na to, że do gry wchodzi Valve. Serwis Steam Database doniósł, że w wersji beta klienta Steam znalazły się dane sugerujące prace nad konsolą przenośną. Ta ma na ten moment nazywać się „SteamPal” (roboczo Neptune). I z jednej strony na pomysły sprzętowe Valve najpewniej większość wywraca oczami – Steam Machines, Steam Link, Steam Controller – to tylko pierwsze z brzegu niewypały Valve w urządzeniach. Ale z drugiej strony zdarza im się stworzyć naprawdę dobre produkty, jak HTC Vive czy Valve index.

steam controller 2
Steam Controller

Dochodzi jeszcze jeden aspekt, dzięki któremu konsola Valve może się udać. Jak pisałem w poprzednim artykule, urządzenia tego typu kończą się zazwyczaj klapą, gdyż producent sprzętu nie zarabia na swojej platformie. Konsola na Windows/Android > brak  prowizji za sprzedaż gier na urządzeniu. Valve ma jednak ogromną bazę graczy i istniejących klientów, więc ten problem ma rozwiązany na starcie. Pozostaje czekać na efekt i mieć nadzieję, że urządzenie nie będzie popierdółką do streamowania z chmury, czy zbyt drogą ciekawostką.

Źródło: SteamDB