Xbox Series X obsłuży także standardowe dyski zewnętrzne USB

Dla Xbox Series X Microsoft przygotował specjalne karty rozszerzeń SSD o pojemności 1 TB. Konsola obsłuży jednak także inne dyski przez USB.

Sony w swojej historii pokazało, że w tematach rozszerzania pamięci nie lubi stawiać na ogólnodostępne rozwiązania. Począwszy od kart pamięci z pierwszego i drugiego PlayStation, po horrendalnie drogie z PS Vity – zastąpienie ich czymś „normalnym” nie było możliwe. Jak będzie teraz? Nie wiemy dokładnie, bo ledwo co poznaliśmy szczegóły kontrolera PS5 – DualSense. Wiemy natomiast, jak to będzie z rozszerzaniem pamięci przez USB w nowym Xbox Series X.

Microsoft w trakcie swojej prezentacji – o której pisaliśmy jakiś czas temu – zapowiedział, że konsola będzie miała wbudowany nośnik SSD od Seagate o pojemności 1 TB. Ponadto, w sklepach pojawią się także specjalne dyski-karty zewnętrzne, także stworzone przez Seagate i także o pojemności 1 TB. Rozszerzyć pamięć będziemy mogli za pomocą prostego złącza z tyłu obudowy konsoli. Tam wepniemy po prostu kartę i voila – Xbox Series X będzie miał już 2 terabajty pojemności. Xbox Series X - karty rozszerzeń

Jason Ronald, jedna z osób pracujących przy nowym Xboksie, zdradziła jednak, że Microsoft nie chce zamykać się wyłącznie na to rozwiązanie i dyski SSD. I chociaż będą one rekomendowane, a być może nawet wymagane do prawidłowego działania wielu gier, to przez port USB będziemy w stanie podłączyć do konsoli dowolny zewnętrzny dysk USB 3.2. Umożliwi to np. odpalenie gry z obecnej generacji:

Wiemy, ze wiele osób posiada nośniki USB. Chcemy maksymalnie uprościć i udostępnić możliwość korzystania z nich tak, by możliwe było odpięcie ich z obecnej konsoli i podłączenie do Xbox Series X. Wszystkie gry z nośnika będą od razu dostępne po podłączeniu do nowego urządzenia. Możliwe będzie więc kontynuowanie rozgrywki w miejscu, w którym została ona na tym dysku zakończona i zapisana. Chcę podkreślić, że naprawdę skupiamy się na dostarczeniu tak wielu opcji, jak to tylko możliwe. Wiemy, że przechowywanie danych jest sprawą bardzo ważną dla wszystkich, którzy grają w wiele tytułów.

Xbox Series X i gry na HDD?

Czy w ten sposób będziemy mogli po taniości poszerzyć pamięć Xbox Series X dla wszystkich gier? I tak, i nie:

Gry z obecnej generacji będą bez problemu działać z zewnętrznych dysków USB 3.2. Jednakże, by cieszyć się wszystkimi bonusami z architektury Velocity i optymalnych osiągów Xboksa Series X, rekomendujemy granie w gry z wewnętrznego nośnika SSD lub karty rozszerzeń pamięci Xbox Series X.

A więc można, ale gry będą wtedy wczytywać się tak samo, albo nawet i dłużej, niż w obecnej generacji. Najważniejsze jednak, że taka możliwość istnieje. Twój ruch Sony. Obyśmy nie czekali za długo.

źródło: gamesradar

Update:

Widzimy popularność tego wpisu, więc małe wyjaśnienie: tak, zewnętrzne dyski pod USB jak najbardziej działają z nowym Xbox Series X|S. Na tak podłączonym dysku możemy przechowywać wstecznie kompatybilne gry. Jednak gry optymalizowane pod Xbox Series i technologię Velocity, mogą nie zadziałać na zewnętrznych dyskach w ogóle.

Szukasz prezentu? Sprawdź smartfony Motorola:

Motorola Moto G9 Plus

Motorola Moto G9 Play

Motorola Moto E7 Plus